koszty poza kredytowe

Tani kredyt gotówkowy powinien charakteryzować się tym, że jest pozbawiony ukrytych kosztów poza kredytowych. Każdy z nas chciałby, aby kredyt nie niósł za sobą dodatkowych kosztów, a tym samym nie obciążał naszej kieszeni. Wiedząc jakich kosztów poza kredytowych szukać w umowach kredytowych będziemy umieli odróżnić tani kredyt od drogiego kredytu. Obecnie do zaciągania kredytów gotówkowych zachęcają rekordowo niskie stopy procentowe, które przekładają się na niskie raty kredytowe.

Co zaliczamy do kosztów kredytowych?

Za nim zajmiemy się kosztami poza kredytowymi przyjrzyjmy się kosztom w kredycie. Koszty kredytu gotówkowego to przede wszystkim oprocentowanie. Oprocentowanie kredytu gotówkowego to marża kredytu oraz roczna stopa oprocentowania.

Wymienione koszty składają się na ratę kredytu. Rata kredytu gotówkowego to przede wszystkim kwota udzielonego finansowania oraz oprocentowanie i prowizja (jeśli bank ją pobiera np. za przygotowanie wniosku kredytowego).

Czy ubezpieczenie w kredycie gotówkowym jest obowiązkowe?

Zazwyczaj ubezpieczenia przy kredytach gotówkowych są jedynie opcją. Oznacza to, że wcale nie musimy się na nie decydować. Owszem możemy wiele skorzystać, na przykład z ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, ale należy przeanalizować czy ubezpieczana kwota jest adekwatna do wysokości ubezpieczenia i czasu trwania tego ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie występuje głównie przy kredycie hipoteczny, ale kwoty zaciągane przy zakupie nieruchomości są wyższe niż przy tradycyjnych kredytach gotówkowych.

Czy w banku kredytującym musimy posiadać konto osobiste?

Do niedawna banki wymagały zakładania konta osobistego, na poczet zaciąganego kredytu gotówkowego. Obecnie, aby zaciągnąć kredyt wcale nie musimy posiadać konta w banku kredytującym. Podobnie, jak przy ubezpieczeniach jest to jedynie propozycja banku.

Należy pamiętać, że z reguły prowadzenie dodatkowego konta generuje dodatkowe koszty, a tym samy m obciąża portfel kredytobiorcy.

Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego to koszt poza kredytowy?

Przy kredycie gotówkowym banki nie mogą doliczać opłat dodatkowych w związku z wcześniejszą spłata kredytu. Przepisy te zostały zapisane w ustawie o kredycie konsumenckim. Wzmiankę o wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego i jego kosztach znajdziemy w umowie kredytowej.

Czy bank pobiera opłaty za przygotowanie umowy kredytowej?

Opłaty związane z przygotowaniem umowy kredytowej zalicza się do kosztów poza kredytowych. Informacje o opłatach dodatkowych między innymi o przygotowaniu umowy kredytowej podawane są dopiero w umowie kredytowej, nie dowiemy się tego z reklamy.

Podsumowując, jeśli chcemy, aby nasz kredyt gotówkowy był tani, musimy przeczytać umowę kredytową i sprawdzić jakie koszty dodatkowe zostały w niej zawarte. Wiele kosztów można negocjować lub w ogóle się na nie nie zgadzać. Jednak istnieją koszty poza kredytowe, które są stałym elementem umowy kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *