kredyt studencki

Rok akademicki już rozpoczęty i  wiele osób zastanawia się w jaki sposób sfinansować najbliższe semestry na uczelni. Wyjść jest kilka, przyjrzyjmy się tym najczęściej wybieranym przez studentów. Kredyt gotówkowy dla czy kredyt studencki? A może pożyczka od rodziców?

Dla kogo kredyt gotówkowy?

Nie każdy student może liczyć na wsparcie rodziców lub po prostu chce się usamodzielnić. Najlepszy kredyt na rynku to jedna z propozycji, dzięki której można sfinansować najpotrzebniejsze wydatki studenckie. O kredyt gotówkowy mogą się już starać osoby pracujące na umowę zlecenie. Wielu studentów jest zatrudnianych na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego na podstawie umowy zlecenia bądź o dzieło jest posiadanie umowy, od co najmniej trzech miesięcy oraz podpisanie kolejnej na, co najmniej 12 miesięcy.

Jakie są zasady przyznawania kredytów studenckich?

Aby uzyskać kredyt studencki, należy spełnić nieco więcej warunków niż samo posiadanie zdolności kredytowej, jak przy kredycie gotówkowym. Przede wszystkim kredyt studencki dostępny jest wyłącznie dla studentów uczelni wyższych, którzy nie przekroczyli 25 roku życia.

Jednym z głównych warunków uzyskania kredytu studenckiego jest poręczenie. Zazwyczaj poręczenia udzielają rodzice studenta. Banki kredytujące ustalają limit przychodu na jednego członka rodziny, który nie powinien przekraczać 2,5 tys. złotych.

Samo uruchomienie kredytu studenckiego wymaga przedstawienia PIT-u za ubiegły rok rozliczeniowy. Ponadto student przez okres kredytowania zobowiązany jest do dostarczania ksera legitymacji studenckiej potwierdzającej kontynuowanie edukacji na uczelni wyższej. Dokument dostarcza się po każdym semestrze.

Jaka jest różnica między kredytem studenckim, a kredytem gotówkowym?

Podstawowa różnica polega na tym, że aby uzyskać najlepszy kredyt gotówkowy, należy wykazywać odpowiedni dochód na podstawie, którego wyliczana jest zdolność kredytowa. W przypadku kredytu studenckiego to nie student deklaruje zarobki, a jego poręczyciel, którym może być członek rodziny.

Kredyty studenckie są niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, ale ich wypłata przebiega w transzach. Najlepszy kredyt konsumpcyjny jest wypłacany jednorazowo i nie trzeba wskazywać celu przeznaczenia środków kredytowych. Spłacany jest co miesiąc, natomiast przy kredycie studenckim splata rozpoczyna się po 24 miesiącach od zakończenia edukacji i nie może trwać dłużej niż dwu krotność okresu pobierania świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *