Jak sprawdzić swój BIK?

Co ma wspólnego kredyt i sporty zimowe? Okazuje się, że dużo. Bo co z tego, że świetnie się przygotujemy, odkurzymy stary sprzęt, kupimy karnet na stok, gdy nasza forma będzie delikatnie mówiąc słaba, a jeszcze odezwie się stara kontuzja. I o nartach, snowboardzie czy sankach można zapomnieć. Tak jest też z wnioskowaniem o kredyt, na nic się nie przyda zaświadczenie o wysokich zarobkach, dobra stabilna praca, gdy ciągnie się za nami słaba historia kredytowa. Kredyt nie zostanie udzielony.

Na szczęście takie informacje można łatwo sprawdzić. Można też próbować wyjaśnić z bankiem.

Jak sprawdzić, czy jest się w BIK-u? KRD? Czy w bazie BIK można sprawdzić dłużnika? Czym jest Biuro Informacji Gospodarczej? Jak sprawdzić swoją historię kredytową? Postanowiłem uporządkować te pojęcia.

Każdy klient banku, który ubiega się o kredyt, jest przez niego sprawdzany w co najmniej trzech bazach informacyjnych, należą do nich Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowy Rejestr Długów.

Kredytobiorca, który kiedykolwiek zaciągnął kredyt lub skorzystał z karty kredytowej, znajduje się w bazie danych Biura Informacji Kredytowej, w dwóch pozostałych znajdują się jedynie dłużnicy i niesolidni klienci banków.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

BIK jest instytucją, która gromadzi dane o kredytobiorcach indywidualnych na potrzeby banków, SKOK-ów czy firm pożyczkowych. Odpowiedz na pytanie: Jak sprawdzić siebie czy jestem w BIKu jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę bik.pl i trzymając się wszystkich opisanych tam wskazówek zamówić raport na swój temat. Taki raport można pobrać za symboliczną złotówkę.

Biuro Informacji Kredytowej oferuje również bardziej rozbudowane płatne opcje. Raport można pobrać np. przed wzięciem kredytu, aby ustalić czy nie mamy zarejestrowanych opóźnień, gdy chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nasze konto kredytu, czy też gdy bank odmawia kredytu i jako powód podaje złą historię kredytową. Nie ma co prawda czegoś takiego jak bik online, ale zamówiony raport przychodzi do nas w formie elektronicznej, jako plik do pobrania.

Kto może pobrać o nas raport z BIK-u?

Oprócz nas do bazy danych Biura Informacji Kredytowej mają dostęp wyłącznie instytucje, które należą pod Komisję Nadzoru Finansowego. Solidni klienci banków, którzy regularnie i na czas spłacają swoje zobowiązania, z reguły otrzymują pozytywną opinię BIK-u.

Bazy danych Biura Informacji Kredytowej wysyłają raport na prośbę banku, w którym klient wnioskuje o kredyt. Należy pamiętać, że wiele zapytań w BIK-u powoduje, że klient staje się dla banku niewiarygodny. Wygląda to tak, że klient zadaje w kilku bankach zapytanie o kredyt, a nigdzie tego kredytu nie zaciąga, dla kolejnego banku może być do znak, że klient otrzymał w innych miejscach odmowę. Spada wiarygodność takiej osoby, ponieważ istnieje podejrzenie, że nie ma ona zdolności kredytowej.

Co to jest scoring?

BIK wystawia również ocenę punktową tzw. scoring. Im lepiej prezentuje się nasza historia kredytowa, tym wyższa będzie nasza punktacja. Gdy otrzymamy raport, czy samodzielnie zakupiony, czy w formie informacji z banku, i mamy jakieś wątpliwości możemy zadzwonić do BIK(numer telefonu do BIK-u podany jest na stronie internetowej).

W kwestiach historii kredytowej należy zwrócić się do banku, ponieważ BIK to tylko baza w której są zebrane nasze dane.

W jaki sposób założyć konto na stronie BIK?

W celu pobrania raportu z BIK, należy zalogować się na stronie internetowej biura w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Bez potwierdzenia tożsamości nie będzie możliwe założenie konta w panelu użytkownika. Tożsamość w BIK można potwierdzić na jeden z trzech sposobów, mianowicie:

  • skan dowodu osobistego
  • podpis elektroniczny
  • dostarczenie ksera dowodu osobistego listem poleconym.

Kolejnym krokiem w procesie rejestracyjnym jest podanie numeru konta bankowego oraz wykonanie przelewu identyfikacyjnego w celu potwierdzenia swojej obecności w bazie. Kredytobiorca otrzyma wiadomość sms zwrotną, w której zawarty zostanie kod weryfikacyjny do naszego panelu użytkownika. Po zarejestrowaniu się w bazie otrzymujemy dostęp między innymi do:

  • zamawiania raportów
  • aktywowania opcji Alert BIK
  • zamówienia usługi zastrzeżenia dowodu osobistego.

Dzięki posiadaniu indywidualnego konta w bazach BIK użytkownicy mają możliwość zamówienia:

  • pełnego raportu (pakietu składającego się z 12 raportów) oraz usług dodatkowych
  • jednorazowego bezpłatnego raportu bez oceny punktowej (tzw. scoring).

Po uruchomieniu opcji Alert BIK użytkownik będzie otrzymywał wiadomość sms za każdym razem, gdy ktoś wyśle zapytanie kredytowe do bazy oraz w momencie gdy zaczną na naszym koncie występować zaległości w spłatach kredytowych.

Czym jest baza danych Biura Informacji Gospodarczej?

W bazie danych Biura Informacji Gospodarczej znajduje się czarna lista dłużników. Znajdziemy tutaj raporty nie tylko o prywatnych zadłużeniach, ale również niesolidnych przedsiębiorstwach. BIG-u jest łącznikiem między instytucjami finansowymi a przedsiębiorcami.

Zadaniem BIG-u jest ustalenie wiarygodności kredytobiorców. W BIG-u znajdują się wyłącznie informacje o dłużnikach i niesolidnych klientach, którzy mają problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań na czas. Na czarną listę można trafić już po zaleganiu z opłatami od 200 zł. Jednak za nim na listę trafimy, wierzyciel musi odczekać 60 dni od dnia, w którym powinna nastąpić opłata.

Jak sprawdzić siebie w BIG?

Raport na temat naszej obecności w Biurze Informacji Gospodarczej możemy pobrać na stronie big.pl, wypełniając elektroniczny formularz. Ponadto biuro daje nam również możliwość sprawdzenia naszych kontrahentów. Dzięki temu mamy pewność, że prowadzimy interesy z wiarygodną firmą.

Zaciągając elektroniczny raport z BIG mamy pewność, że nasza firma nie została wciągnięta na listę dłużników przez naszego wierzyciela. Tym samym stajemy się godnym zaufania partnerami w biznesie. BIG daje możliwość uzyskania elektronicznego certyfikatu wiarygodności firmy.

Z raportów BIG korzystają również instytucje bankowe oraz pożyczkowe, dzięki czemu mamy pewność, że nasza historia kredytowa jest bezpieczna. Ponadto w razie wystąpienia wpisu w BIG mamy możliwość szybszego zareagowania oraz skontaktowania się z wierzycielem w sprawie wykreślenia z listy dłużników.

W jaki sposób można anulować wpis na listę dłużników BIG?

Istnieje możliwość anulowania wpisu do BIG. Zadanie to pozostaje po stronie dłużnika, który jest zobowiązany do uregulowania długu. Kolejnym krokiem jest kontakt z wierzycielem w sprawie zgłoszenia wykreślenia z listy dłużników.

Wierzyciel jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia wykreślenia z listy dłużników nie później niż do 14 dni od dnia uregulowania przez dłużnika zaległego zobowiązania. Tym samym po uregulowaniu zaległości musimy odczekać dwa tygodnie, aby ponownie pobrać raport BIG w celu upewnienia się, że nasza firma nie widnieje na liście dłużników.

Czym jest baza danych Krajowego Rejestru Długów?

Krajowy Rejestr Długów (krd.pl) jest organizacją, która zbiera informacje o przedsiębiorstwach. Z informacji KRD możemy korzystać dzięki platformie online. Daje nam to możliwość sprawdzenia w każdej chwili, czy nasza firma lub kontrahent nie znaleźli się na czarnej liście dłużników.

Jak za darmo sprawdzić bazę KRD?

Informacje znajdujące się w bazie danych Krajowego Rejestru Długów są powszechnie dostępne, dzięki czemu firma nie ma możliwości ukrycia swoich długów przed klientami oraz kontrahentami. KRD jest jedyną bazą dostępną online, w której w każdym momencie można sprawdzić stan swojego kontrahenta.

Jak sprawdzić czy jest się w KRD?

W KRD swoje zadłużenie mogą sprawdzać zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorcy. Sprawdzenie swojej obecności w rejestrze dłużników odbywa się poprzez zarejestrowanie w elektronicznej platformie Krajowego Rejestru Długów, która jest dostępna na stronie kdr.pl. Po wypełnieniu formularza otrzymamy wyciąg z listy dłużników BIG.

Warto zaznaczyć, że konto w KRD jest za darmo i dostępne w formie online.

Przedsiębiorcy również mogą sprawdzić swoich kontrahentów w bazach KRD. . Należy pamiętać, że nie znajdują się tam przedsiębiorstwa, które są wiarygodne i uczciwe. Według raportów KRD 68 proc. przedsiębiorstw sprawdza swoich partnerów w biznesie przed przystąpieniem do transakcji.

Ponad połowa przedsiębiorstw, które sprawdzają listę dłużników w ciągu trzech miesięcy otrzymuje zaległe zobowiązania od swoich dłużników. Dzięki informacjom w KRD możemy uzyskać informacje o wypłacalności firm jeszcze przed podpisaniem zobowiązującej umowy; możemy również sprawdzać płynność finansową naszego kontrahenta w czasie prowadzonych transakcji; ponadto znacznie łatwiej uzyskać zaległe zobowiązania, które uchronią naszą firmę przed utrata płynności.

We wpisie zebrałem kilka podstawowych informacji na temat baz, w których banki sprawdzają kredytobiorców. W mojej długoletniej pracy zawodowej spotkałem się z różnymi wpisami, które uniemożliwiały klientom zaciągnięcie kredytu. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *