kredyt na umowe zlecenie

Zmiana podejścia banków do kredytobiorców pracujących na umowy cywilnoprawne pozwoliła wielu osobom marzyć o własnym mieszkaniu. Banki stworzyły alternatywę dla osób pracujących na umowy cywilnoprawne, dzięki czemu będą miały możliwość skorzystania z ofert kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego. Przepustką do udzielenia kredytu ma być uznanie umów zlecenie oraz umów o dzieło jako głównego dochodu.

Kredyt hipoteczny na umowę zlecenie

Jednym z głównych warunków wnioskowania o kredyt hipoteczny jest posiadanie udokumentowanych umów cywilnoprawnych, za co najmniej rok pracy, długa historia zatrudnienia świadczy na korzyść kredytobiorcy. Ważne jest, aby dochody uzyskiwane na tzw. umowach śmieciowych miały ciągłość. Natomiast przy umowach o dzieło wymagane jest, aby były one odnawiane przynajmniej raz w miesiącu.

Przy kredycie hipotecznym ważne jest okazanie umów zlecenie za co najmniej ostatnie dwanaście miesięcy. Banki preferują, aby umowy zlecenie raczej były dochodami dodatkowymi do posiadanej już umowy o pracę.

Przy składaniu wniosku hipotecznego bank prosi o dostarczenie:

  • zaświadczenia o dochodach lub przedstawienia PIT;
  • zaświadczenia o opłaconych składkach ZUS;
  • umowy zlecenie lub o dzieło za ostatnie 24 miesiące;
  • dokument tożsamości;
  • wyciągi z konta z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.

Ilość przedstawionych bankowi umów świadczy o jego wiarygodności. Kredytobiorca może posiadać kilka umów zlecenie, ważne jest aby kwota osiąganego dochodu pozwoliła mu na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy na umowie cywilnoprawnej

Banki zaczęły traktować umowy cywilnoprawne na zasadach podobnych do umów o pracę. Warunkiem przy kredycie gotówkowym jest, aby zleceniobiorca prowadził stałą, udokumentowaną współpracę z pracodawcą.

O kredyt gotówkowy można wnioskować po trzech miesiącach pracy, jednak dobrze jest posiadać podpisana umowę na co najmniej kolejnych 6 miesięcy współpracy. Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie podpisanej na 12 miesięcy również mogą starać się o kredyt gotówkowy po upływie 3 miesięcy od podpisania umowy.

Przy kredycie gotówkowym bank wymaga przedłożenia następujących dokumentów:

  • wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy;
  • zaświadczenie o dochodach wypełnione przez pracodawcę na druku bankowym.

Kredyt na umowę zlecenie

Podsumujmy

Do niedawna klienci banków pracujący na umowy zlecenie czy o dzieło nie mieli takich możliwości kredytowych. Umowa zlecenie na kwotę wyższą niż minimalna płaca pozwala uzyskać kredyt gotówkowy na dowolny cel, np. na zakup samochodu czy remont mieszkania.

Kredyt hipoteczny jest nieco bardziej skomplikowany i na decyzję banku zazwyczaj należy czekać około 30 dni. Przepustką do kredytu na zakup nieruchomości jest zdolność kredytowa uzależniona od wysokości osiąganych dochodów.

 Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *