kredyt w banku czy szybka pożyczka

Kredyty i pożyczki to najszybsze formy finansowania, gdzie z reguły nie jest konieczne wskazanie celu kredytowego. Kredyty udzielane są przez instytucje finansowe, nad którymi nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Natomiast pożyczki mogą być udzielane również przez banki, jak i osoby prywatne czy inne instytucje.

Jakie są zalety kredytu w banku?

Kredyt w banku to jedna z popularniejszych form pozyskiwania środków finansowych. Banki oferują nam kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz kredyty dla firm. Najbardziej wygodną formą finansowania jest kredyt gotówkowy, gdzie nie jest wymagane ustanowienie zabezpieczenia.

Zaletą kredytu gotówkowego oraz to, co go odróżnia od popularnej pożyczki jest bezpieczeństwo. Kredytobiorcę chroni ustawa o kredytach konsumenckich, natomiast pożyczki podlegają pod prawo cywilne.

Kto może skorzystać z kredytu w banku?

Kredyty w banku wymagają od kredytobiorcy posiadania zdolności kredytowej, która jest ustalana na podstawie kilku czynników, jak:

  • wysokość osiąganych dochodów

  • ilość zobowiązań kredytowych

  • ilość osób w gospodarstwie domowym

  • historia kredytowa.

Więcej o zdolności kredytowej dowiesz się tutaj.

Czym się charakteryzuje pożyczka?

Pożyczki mogą być zaciągane na krótsze i dłuższe okresy kredytowania. Krótszy okres kredytowania zazwyczaj obowiązuje przy niższych kwotach, kiedy mamy w planach zakup na przykład sprzętu do domu. Natomiast przy pożyczkach długoterminowych możemy zaciągnąć wyższą kwotę.

Finansowanie długoterminowe wymaga od nas przedstawienia większej ilości dokumentów potwierdzających płynność finansową. Coraz częściej przy pożyczkach instytucje pożyczkowe wymagają przedstawienia zaświadczenia o dochodach, jak w przypadku kredytów bankowych. Wysokie kwoty pożyczek zazwyczaj wymagają zabezpieczenia, którym może być hipoteka, weksel in blanko lub poręczyciel.

Istnieje jeszcze możliwość zaciągnięcia pożyczki prywatnie, np. u rodziny. Należy pamiętać, że kwoty w wysokości przekraczającej 500 złotych powinny zostać zawarte w formie pisemnej. W razie dochodzenia praw jedna ze stron ma możliwość odwołania się na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *