Zdolność kredytowa a dzieci

Pewnie wielu z was zastanawia się jak sprawdzić zdolność kredytową? Do obliczeń potrzebujemy kilku prostych parametrów i możemy tego dokonać w domowym zaciszu. Zdolność kredytowa będzie się różnić w zależności od kwoty jaką planujemy zaciągnąć oraz rodzaju kredytu. Najbardziej wymagającym jest kredyt hipoteczny, nieco łatwiej uzyskać kredyt gotówkowy. Poniżej przedstawię jak obliczyć zdolność kredytową i jak wpływa na nią posiadanie dzieci.

Zdolność kredytowa w kalkulatorze

Za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej łatwiej nam wyliczyć na jaką kwotę kredytu możemy sobie pozwolić. Zazwyczaj głównymi parametrami jakie musimy podać by sprawdzić zdolność kredytową jest:

  • kwota, o jaką chcemy wnioskować

  • ilość osób w gospodarstwie domowym

  • miesięczne dochody

  • suma miesięcznych rat kredytowych

  • inne zobowiązania

  • miesięczne wydatki na utrzymanie

  • okres kredytowania.

Powyższe parametry pozwolą ustalić jaka jest twoja zdolność kredytowa oraz w jakiej wysokość możesz zaciągnąć kredyt. Wszelkie kalkulatory dostępne online nie przedstawiają nam właściwej oferty kredytu, a jedynie jego symulację. Dokładne wyliczenia przeprowadzone przez doradcę kredytowego lub konsultanta bankowego mogą się od nich różnić.

Czy posiadanie dzieci wpływa na zdolność kredytową?

Dla większości banków posiadanie dzieci stanowi dodatkowe obciążenie obok rat innych kredytów czy limitów na koncie. Dzieci w wieku szkolnym, które nie mogą podjąć pracy zaliczane są do gospodarstwa domowego, a tym samym obniżają naszą zdolność kredytową.

Niektóre banki elastycznie podchodzą do posiadania dzieci, mianowicie te pociechy, które ukończyły 18 lat są wykluczane, ponieważ mogą podjąć pracę zarobkową. Wiele banków wyklucza również młodsze dzieci pod warunkiem, że uzyskują niewielki dochód.

Doliczając dzieci do zdolności kredytowej banki na ich utrzymanie przyjmują tzw. minimum socjalne. Banki nie określają konkretnej kwoty, w każdym banku wynika ona z odrębnych regulaminów wewnętrznych.

Czy można zataić posiadanie dziecka we wniosku kredytowym?

Może i posiadanie dzieci obniża naszą zdolność kredytową, ale ich zatajanie może przekreślić nasze szanse na kredyt. Do wniosku kredytowego dołącza się wyciągi z konta, na których czarno na białym widać jakie operacje prowadzimy. Analityk bankowy dopatrzy się opłat na rzecz szkoły, większych zakupów w sklepach z dziecięcymi akcesoriami czy nawet rachunków w aptece. Poza wyciągami z konta bank prześwietla również nasze rozliczenie roczne, gdzie wykazujemy czy posiadamy dzieci.

Podsumowując posiadanie dzieci ma wpływ na naszą zdolność kredytową, ale możemy ją poprawić spłacając inne zobowiązania finansowe, jak limity na kontach, karty kredytowe, czy drobne raty za sprzęt RTV. Posiadanie dobrej zdolności kredytowej jest nieodłącznym elementem uzyskania kredytu zarówno kredytu gotówkowego, jak i kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *